تولد اولین نوزادان تمساح پوزه کوتاه در سالجاری / بچه تمساح های مرکز تیمارداری و نگهداری ریکوکش

[ad_1]

تابستان میزبان بچه تمساح های مرکز تیمارداری و نگهداری ریکوکش

به گزارش اِسنا‍ اولین نوزادان تمساح پوزه کوتاه در سالجاری در مرکز تیمارداری و نگهداری ریکوکشِ سیستان و بلوچستان متولد شدند.

دکتر نیره پورملائی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: بچه تمساح های مرکز تیمارداری و نگهداری رکوکش سر از تخم درآورند.

وی افزود: هر ساله در فصل بهار و تقریباً اردیبهشت ماه تمساح پوزه کوتاه ( Crocodylus Palustris ) که با نام محلی گاند و یا واگو از حوزه رودخانه سرباز درجنوب شرق ایران به طرف شرق تا آسام و به طرف جنوب تا سریلانکا یافت می شود ، اقدام به لانه سازی و تخمگذاری می نماید و امسال نیز با توجه به پایشها ی انجام شده از سطح شهرستان و حوزه های پراکنش تمساح ها، این گونه تخمگذاری نمود که بعد از گذشت به طور متوسط ۶۰ روز که این امر نیز تابع شرایط محیطی و به خصوص رطوبت و دما می باشد و غالباً در تیر ماه، اولین نوزادان تمساح در مرکز تیمارداری و نگهداری ریکوکش متولد و تخم ها تفریخ شد.

پورملائی ادامه داد: شایان ذکر است که در سال ۱۳۹۵ نیز این مرکز تجربه زادآوری و تفریخ ۲۰ نوزاد تمساح را داشته است . نظر به اهمیت گونه مذکور و در راستای برنامه های حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست، فصل زادآوری و تخمگذاری این گونه نادر همواره مورد توجه جدی قرار داشته و با تشدید گشت و کنترل از منطقه حفاظت شده گاندو، پایش زیستگاه و بررسی تفریخ تخم های تمساح پوزه کوتاه در منطقه در حال انجام می باشد.

پورملائی بیان کرد: پراکنش تمساح پوزه کوتاه در ایران محدود به بخش کوچکی از ناحیه مکران دربلوچستان می باشد که از حوزه شهرستان راسک شروع شده و در مسیر رودخانه سرباز ادامه یافته و به برکه در نزدیکی خور باهو ختم می شود . با توجه به وضعیت حفاظتی تمساح مردابی (Crocodylus Palustris ) که باستناد گزارش سال ۲۰۱۵ کنوانسیون تجارت بین الملل گونه های جانوران و گیاهان وحشی در معرض خطر انقراض و نابودی ( CITES) در لیست ضمیمه I (Appendices I) ، براساس گزارش سال ۲۰۱۰ CSG (Crocodile specialist Group ) ، گونه مذکور نیاز بالایی به احیاء جمعیت دارد .

همچنین باستناد آخرین گزارش سال ۲۰۱۵ سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) و لیست گونه های گیاهی و جانوری در معرض تهدید ( Red list IUCN) بعنوان گونه ایی آسیب پذیر (vu) معرفی گردیده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: هرچند؛ طی ۶-۵ سال اخیر به علت ادامه روند خشکسالیهای حاکم برمنطقه تهدیدهای پیش روی این گونه بیشتر بوده است.اما با توجه به وظیفه خطیر سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص حفاظت و ایجاد مدیریت نظامند حفاظت از تنوع زیستی و اجرای برنامه عمل حفاظت و مدیریت تمساح پوزه کوتاه در سال ۱۳۹۶ امید است؛ فعالیتهای مؤثری در راستای حفظ تنوع زیستی این گونه منحصر بفرد که به عنوان یک بنیان و منبع اساسی برای آیندگان که یکی از اصول مهم اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) می باشد، برداشته شود.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *