رهاسازی مرحله اول حق آبه زیست محیطی تالاب هامون از محل چاه نیمه هادرسال جاری

[ad_1]

رهاسازی مرحله اول حق آبه زیست محیطی تالاب هامون از محل چاه نیمه ها در سال جاری

نیره پورملائی مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان درگفتگو با خبرنگار اِسنا گفت: اولین سهمیه حق آبه زیست محیطی تالاب هامون از محل چاه نیمه ها در تاریخ دهم تیرماه امسال اخذ و رهاسازی گردید.

,
وی افزود: این حق آبه با توجه به زمان زادآوری پرندگان و همچنین افت حجم آب تالاب به دلیل تبخیر و شروع بادهای ۱۲۰روزه به میزان ۳۰ میلیون متر مکعب در بستر تالاب هامون رهاسازی گردیدواین حجم آب از مسیر خروجی آب چاه نیمه به طرف مسیر کوه خواجه و لورگ باغ با هدف آبگیری هامون هیرمند و هامون سابوری در جریان است.

پورملائی ادامه داد: این اقدام ضمن برقراری چرخه اکولوژیکی تالاب ، تأثیر مثبت و چشمگیری بر کاهش تلفات پرندگان و ماهی ها خواهد داشت و از وقوع مرگ ماهی ها و پرندگان مهاجر در تالاب جلوگیری خواهد کرد.

,
مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطر نشان کرد: مابقی حق آبه داخلی تالاب هامون نیز بر مبنای بررسی های فنی و کارشناسی و نیاز اکولوژیکی تالاب در زمان مناسب با هماهنگی شرکت سهامی آب منطقه ای استان اخذ و رهاسازی خواهد شد .

,
پورملائی اضافه کرد: جاری ساختن حق آبه در زمان مناسب و سپس هدایت صحیح آن، تثبیت کانونهای بحرانی ریزگردها، تعدیل هوای منطقه، رونق اکوتوریسم و اشتغال حاشیه نشینان تالاب را نیز بدنبال خواهد داشت.

,
وی در پایان اضافه کرد: مقررگردیده است با همکاری اداره کل شیلات آب های داخلی استان، پایش مستمر رودخانه ها و بستر تالاب هامون انجام گرفته و به محض کم شدن آب در این محیط ها نسبت به انتقال ماهیان به استخرهای پرورش و همچنین تحویل ماهیان هرز(آمورچه) به واحدهای پودر ماهی اقدام نموده و خواهد نمود.

انتهای پیام/

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *